top of page

You Ask Us

אנחנו פה בשבילכם.

רשמו לנו את שאלותיכם והצוות המקצועי שלנו יענה לכם בהקדם האפשרי. 

Documents

הוצאת דרכון פורטוגלי כוללת מספר רב של מסמכים. כאן תוכלו למצוא את  כל המסמכים הדרושים להליך עם הסברים ותמונות. 

How It Works

כאן תוכלו למצוא תיאור מקוצר של כל שלבי ההליך, מתחילתו ועד סופו. 

Q&A

איגדנו לכם מספר שאלות ותשובות נפוצות בנוגע להליך קבלת האזרחות הפורטוגלית. 

כל מה שרציתם לדעת לפני שאתם מתחילים.

Pros & Cons

אנו נמנה לכם  כאן את כל היתרונות והחסרונות של האזרחות הפורטוגלית בכלל ושל הדרכון הפורטוגלי בפרט.

 

Questions& Answers 

האזרחות הפורטוגלית והדרכון הפורטוגלי מאפשרים:

• לגור ולעבוד באופן חופשי ברחבי האיחוד האירופי
להנות מרמת חיים גבוהה באירופה ובעלויות מחיה נמוכות בחלק ממדינות האיחוד האירופי

• ללמוד במוסדות האקדמאים היוקרתיים בעולם בסבסוד משמעותי ולעיתים אף בחינם
• תנועה חופשית בתוך רחבי האיחוד האירופי
• ויזה אלקטרונית מהירה תוך 36 שעות לארה"ב, קנדה ואוסטרליה 
• אפשרות כניסה ליעדים שלא ניתן להגיע אליהם כישראלי - קטאר, אינדונזיה, מלזיה וכולי
• לעשות עסקים בקלות עם גופים או אנשים שנרתעים מעסקים עם ישראלים
• העברת האזרחות מדור לדור - האזרחות והדרכון מועברים לילדים, נכדים, נינים וכן הלאה (ככל שנולדו לאחר קבלת האזרחות, או שהתאזרחו כדין מכוח צאצאות להורה הפורטוגלי)

ליתרונות נוספים של הדרכון הפורטוגלי לחצו כאן. 

מה נותן לי הדרכון הפורטוגלי?

סעיף 6 (7) לחוק האזרחות הפורטוגלי קובע כי הזכאות להוצאת אזרחות ניתנת לבגירים אשר מוכיחים כי על בסיס מורשת ומסורת כי הם נצר ליהודים מגורשי ספרד ופורטוגל. 

 

לאחר שמקבלים את האזרחות בפועל, ניתן לבצע תהליכי אזרחות גם לצאצאים ובני/בנות זוג של אזרחי פורטוגל בכפוף לתנאים המנויים בסעיפים 1, 2 ו-3 לחוק האזרחות הפורטוגלי. 

 

ראו הרחבה בנושא במאמרו של עו"ד מוטי בן דוד. 

מי זכאי להוציא אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי? 

מדינות הבלקן: טורקיה, יוון, בולגריה, מדינות יוגוסלביה לשעבר, דרום רומניה

מדינות צפון אפריקה: מרוקו, לוב, טוניסיה, אלג'יר, מצרים

מדינות המזרח התיכון: סוריה, לבנון, ישראל (היישוב הוותיק תחת שלטון האימפריה העות'מאנית)

מדינות אירופה הקלאסית: הולנד (הקהילה הפורטוגזית), איטליה, צרפת

מדינות דרום אמריקה: ברזיל, צ'ילה, אורוגוואי, ארגנטינה

 

כל מדינה אחרת שניתן להוכיח כי הגיעו אליה מגורשי ספרד ופורטוגל והתקיימה בה קהילת קודש במשך הדורות

יוצאי אלו מדינות עשויים להיות זכאים לאזרחות פורטוגלית בהיותם נצר למגורשים מספרד ופורטוגל? 

שלב 1 – השלב המהותי: קבלת אישור ותעודה חתומה מהקהילה היהודית בפורטוגל, שמעידים כי המבקש הוכיח את מוצאו כצאצא של "מגורשי ספרד" או "מגורשי פורטוגל", לפי הוראות החוק.

שלב 2 – השלב הטכני-פרוצדורלי: הכנת תיק בקשה לאזרחות פורטוגלית לפי כל הכללים הטכניים.

שלב 3 –  הגשה : הגשת בקשת האזרחות למועצת הרישום המרכזית (Conservatoria dos registros centrais) בפורטוגל או לארכיון המרכזי (Arquivo Central), שפועלים מטעם משרד המשפטים הפורטוגלי.

שלב 4 – השלב הפאסיבי: הליכים פנימיים לאישור האזרחות בתוך מועצת הרישום המרכזית הפורטוגלית ומשרד המשפטים הפורטוגלי.

מהם שלבי ההליך? 

ממשלת פורטוגל החליטה בעת חקיקת החוק להעניק לקהילות היהודיות בפורטוגל, בליסבון ובפורטו, את הסמכות המהותית לבחון, לקבוע ולאשר מי יוכר כצאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל ולפיכך יהיה זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית בהתאם ל"חוק שבות" ייחודי החל על יהודים מגורשי ספרד ופורטוגל.

 

שלב זה הוא במהותו שלב מקדמי לתהליך ההתאזרחות בפורטוגל, אך באופן מהותי יש בו כדי להוכיח זיקה היסטורית על בסיס ראיות ומסמכים מאמתים להיות המבקש נצר ליהודים מגורשי ספרד ופורטוגל, שזהו התנאי המרכזי בחוק לקבלת האזרחות הפורטוגלית, לצד תנאי סף כמו היותו של המבקש בגיר או חסוי על-פי חוק והיעדר עבר פלילי חמור או היעדר השתתפות בפעילות טרור. 

מהו שלב הקהילה? 

  • ראיות ומסמכים המאמתים את הזיקה למדינת המוצא הרלוונטית, לדוגמה: תעודת לידה, דרכון, תעודת זהות , תעודת עלייה, תעודת פטירה, מכתבים או כל מסמך אחר המוכיח את הקשר לאותה מדינה. ככל שאין בנמצא מסמכים אלו  ניתן להיעזר בדרכון או תעודת זהות ישראלים בתוספת תמצית מרשם אוכלוסין של בן המשפחה הרלוונטי המציינים את מדינת המוצא. 

  • תעודת לידה

  • דרכון

  • עץ משפחה בהתאם לפורמט של הקהילה

  • מסמך המוכיח כי המבקש יהודי- לרוב תעודת נישואים או כתובה

אילו מסמכים יש לצרף לבקשה לקהילה היהודית? 

בתיקון חוק האזרחות ממשלת פורטוגל התייחסה לענין הוכחת הקשר ההיסטורי ופרסמה כי היא תבחן את הקשר ליהדות ספרד לפי זיקות מסוימות שמייחדות יהודים צאצאי הגירוש, כגון: ארצות המוצא (לאחר הגירוש ולפני עליה לישראל), שמות משפחה, שימוש בשפת הלאדינו (ספניולית) ומנהגים. כמו כן ניתן להגיש מסמכים משפחתיים וכיוצא בזה.

כמובן שאין צורך בכל הזיקות אלא רק במה שבהישג יד. גם אם אין בידיכם חלק מהזיקות אתם עדיין עשויים לקבל אזרחות! 

מומלץ להתייעץ איתנו בכל שאלה לבחינת עוצמת הראיות שברשותכם והאם ניתן באמצעותן לקבל את אישור הקהילה היהודית בפורטוגל.

מהי רמת הזיקה לפורטוגל אותה יש להוכיח בשלב הקהילה? 

בהחלט ניתן להסתמך על קרוב משפחה בעל קשר דם ועל בסיס הראיות שהוא סיפק לקבל גם עבורי את אישור הקהילה.

במקרה כזה צריך להגיש לקהילה היהודית בפורטוגל בקשה לצרף אותך לאותה בקשה של קרוב משפחתך בהתבסס על המסמכים שהוא כבר הגיש לקהילה ועל בסיסם קיבל את האישור.

במקרה כזה הקהילה היהודית תדרוש להוכיח רק את הזיקה לאותו בן משפחה על בסיס אותו צד שכבר אושר בעבר על-ידם.

חשוב מאוד להתייעץ איתנו ולהעזר בנו גם בפעולה של צירוף, הואיל והקהילה היהודית בוחנת מחדש את כלל התיק כולל האישורים שניתנו בעבר בשלב זה ועשויה לבטל אישורים שניתנו אם היא תמצא לנכון שהאישורים ניתנו על בסיס רעוע או חסר.

מעבר לכך ההליך לאחר אישור הקהילה הוא בדיוק אותו הליך – הן מבחינת לוחות זמנים והן מבחינת עלויות.

יש לי קרוב משפחה בעל קשר דם אליי שכבר התחיל את התהליך וקיבל את אישור הקהילה - האם ניתן להשתמש באישור שלו ולהתבסס על הראיות שהוא סיפק והיוו בסיס לאישור הקהילה?

בהתאם לחוק הפורטוגלי ניתן לאזרח את בני המשפחה הגרעינית (בן/בת זוג וילדים) רק לאחר שלפחות אחד מן ההורים קיבל את האזרחות הפורטוגלית בפועל.

לגבי ילדים קיימת הפרדה בין ילדים שנולדו לפני שההורה קיבל אזרחות לבין ילדים שנולדו אחרי; בעוד שילדים שנולדו לאחר שההורה קיבל את האזרחות - הוא זכאי לאזרחות פורטוגלית גם כן באופן אוטומטי ובהליך מהיר ללא כל אגרה, ילדים שנולדו טרם קבלת האזרחות בידי ההורה - עשויים להיות זכאים גם כן לאזרחות, ככל שניתן להוכיח "קשר אפקטיבי עכשווי" לפורטוגל, כלומר זיקה נוכחית לפורטוגל - לדוגמה רישום למוסד חינוכי בפורטוגל, חברות בקהילות פורטוגליות וכן הלאה.

יחד עם זאת, בפרקטיקה, דרישה זו משפיעה בעיקר על גילים בוגרים (14 ומעלה) לגביהם נדרשת זיקה משמעותית וחזקה, כך שילדים צעירים יותר אינם נדרשים להוכיח זיקה חזקה ויכולים לצלוח את התהליך ללא קושי רב.

ילדים מעל גיל 18 אינם יכולים להגיש בקשה לאזרחות כקטינים, אלא מחויבים לבצע תהליך התאזרחות מכוח צאצאי היהודים המגורשים מספרד ופורטוגל (או בכפוף למגורים או נישואים לאזרח פורטוגלי).

ניתן לבצע אזרחות לילדים בני 18 ומעלה במקביל להורה או באמצעות צירוף לבן משפחה בעל קשר דם שכבר קיבל את אישור הקהילה היהודית. 
לגבי בני זוג קובע החוק הפורטוגלי כי לאחר 3 שנות נישואים בין האזרח לבן/בת הזוג ניתן להגיש בקשה גם עבור בן/בת הזוג. בן/בת הזוג נדרש להוכיח גם כן "קשר עכשווי" לפורטוגל. יחד עם זאת, ככל שלאזרח הפורטוגלי ולבן/בת זוגו יש צאצא משותף בעל אזרחות פורטוגלית, או שהזוג נשוי מעל 6 שנים ברציפות - האמור מקיים את דרישת הזיקה לפורטוגל וניתן להוציא אזרחות על בסיס כך גם לבן הזוג.

 

האם בני-זוג וילדיהם של אזרחי פורטוגל יכול להגיש בקשה לאזרחות? 

 ידוע שבלי חובות אין זכויות.

כמובן שאנחנו לא יכולים לנבא שינויים בחקיקה בפורטוגל אבל נכון להיום אין צפי לשינוי וננסה לתאר את עיקרי החובות הצפויים לכם כאזרחי פורטוגל:

(1)   צבא - נכון להיום, אין גיוס חובה בפורטוגל. ילדים פורטוגלים בגיל 17 מחויבים להגיע ליום "היכרות" עם שירות צבאי;

(2)   מיסוי יחידים - באופן כללי המיסוי בפורטוגל ליחידים דומה לישראל, מיסוי על-פי תושבות. כל אימת שאינכם תושבי פורטוגל לא תחויבו בתשלום מיסים (בכפוף לחריגים כמו נכסים בפורטוגל או הכנסות בפורטוגל);

(3)   אמנת מס - ישראל חתומה על אמנה למניעת כפל מס עם פורטוגל. כך שאם שולם המס על הכנסה שחייבת במס בשתי המדינות תהיינה התחשבות ולא תצטרכו לשלם פעמיים את המס;

(4)   מיסוי ירושות ומתנות – נכון להיום אין מיסוי על ירושות ומתנות בפורטוגל, אך מס בולים עשוי לחול על ירושות ומתנות;

(5)   שיעורי המס - לרוב נמוכים מישראל.

האם קבלת האזרחות מביאה עמה חובות? 

החוק אינו קובע הגבלה בנושא זה. 

לכמה דורות קדימה ניתן להעביר את האזרחות? 

לאחר  הגשה מוצלחת של בקשת האזרחות, אין צורך לבצע שום פעולה נוספת, אלא אם מתקבל מכתב רשמי מממשלת פורטוגל שמבקש מסמכים נוספים או הבהרות.

יחד עם זאת, לאור תקופת הזמנים הניכרת, ניתן לבצע מעקב ב-4 דרכים:

מערכת המעקב באתר משרד המשפטים הפורטוגלי - ניתן לקבל קוד בן 12 ספרות ולעקוב אחר התהליך ב-7 שלבים פשוטים באתר משרד המשפטים הפורטוגלי. יחד עם זאת, האתר מציג מידע כללי בלבד ולא ניתן לקבל עדכונים ספציפיים לתיק.

ייצוג על-ידי עורך-דין פורטוגלי – מתן יפוי כח ושימוש בגורם מקומי שיבצע מעקב שוטף אחרי בקשת האזרחות ויהווה כתובת בכל עת לכל צורך;

מענה טלפוני – רק המבקש או מיופה כוחו יוכלו להתקשר ולקבל מידע אישי לגבי השלב שבו נמצא תהליך ההתאזרחות. כל התקשורת היא בפורטוגזית בלבד ולכן קשה מאוד לדבר ולהבין. לעיתים, יש חוסר הקפדה על נוהל זה וגם גורמים בלתי מורשים מקבלים מידע (וגובים על כך תשלום);

מענה אלקטרוני – ניתן להתכתב עם ממשלת פורטוגל באמצעות מיילים ששולח המבקש או מיופה כוחו. שפת התקשורת היא פורטוגזית בלבד, אך ניתן להשתמש במתרגמים כמו Google Translate ולנסח בהתאם.

האם ניתן לדעת מה סטטוס הבקשה לאחר הגשתה לממשלה? 

לאחר האישור על קבלת האזרחות מתבצע תהליך של רישום במוסדות הממשלתיים ובניית פרופיל אזרחי אשר לאחריו מונפקת "תעודת לידה פורטוגלית". עם תעודה זו ניתן להגיש בקשה להנפקת תעודת זהות ודרכון, כאשר עומדות בפני האזרח שתי אפשרויות לכך:

אפשרות ראשונה: האזרח יכול להגיש בקשה בשגרירות פורטוגל במדינת תושבותו ( חשוב לציין כי לרוב מדובר בהליך המתנה קצר, אך בישראל עקב ריבוי הזכאים והפונים מדובר בזמני המתנה ארוכים מאוד לתורים) 

אפשרות שנייה: האזרח יכול לטוס ישירות לפורטוגל ולהוציא את תעודת הזהות והדרכון תוך מספר ימים. 

מה קורה לאחר קבלת האזרחות?

Documents

עץ משפחה תמונה.jpg

עץ משפחה 

את טופס עץ המשפחה יש להגיש עם הגשת הבקשה לקהילה היהודית בפורטוגל להוכחת המוצא. לאחר אישור הקהילה היהודית הטופס חוזר חתום ויש להגישו בתיק האזרחות יחד עם כל המסמכים הסופיים.

תעודת לידה.jpg

תעודת לידה

תעודת לידה היא מסמך מרכזי אשר יש לצרפו פעמיים בתהליך: פעם אחת יש להגיש צילומו בלבד לקהילה היהודית, ופעם שנייה יש להגיש את התעודה המקורית בתוקף לצד חותמת אפוסטיל ממשרד החוץ.

תעודת-יושר-קונסולרית.jpg

תעודת יושר

תעודת מידע פלילי קונסולרית (המכונה "תעודת יושר") אותה יש לצרף לתיק הסופי אשר נשלח לממשלת פורטוגל. התעודה באה להוכיח העדר עבר פלילי כנדרש בחוק הפורטוגלי.

המדריך המלא להזמנת תעודת רישום לידה פורטוגלית

הכנו לכם מדריך שלם המסביר צעד אחר צעד כיצד תוכלו לעשות זאת בעצמכם, בדרך הכי טובה והכי יעילה. 

Pros & Cons

Pros& cons

יתרונות וחסרונות בהוצאת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי:

(

   היתרונות: 

להתגורר בכל מדינות האיחוד האירופי דרך קבע ללא מגבלות או אישורים נוספים;

 לעבוד במדינות האיחוד ללא מגבלות או אישורים נוספים;

 מימון לימודים במוסדות האקדמיים הטובים בעולם במדינות האיחוד האירופי - בחלק מהמקרים לימודים אקדמיים חינם ובחלק מהמקרים הנחות משמעותיות;

 הצלחה עסקית - כאזרחי האיחוד קל יותר לנהל עסקים באירופה (חשבונות בנק, עסקאות, אישורים וכולי). הקלות משמעותיות בביצוע עסקים באירופה ובעולם;

 פתח לעשיית עסקים עם שווקים שלישראלים מכשולים פוליטיים להיכנס אליהם;

 רכישת נכסים (כולל נדל"ן) מתאפשרת בפורטוגל רק לאזרחים;

 אין צורך בויזה למרבית מדינות העולם, כולל  אוסטרליה וארצות הברית! הדרכון הפורטוגלי דורג בשנת 2020 במקום ה-4 בחוזקתו בעולם;

 רמת חיים גבוהה לבוחרים להתגורר באירופה;

 שיעורי מס ומכס אטרקטיביים;

 העברת האזרחות לדורות הבאים לאחר קבלת האזרחות ללא הגבלה (ולאלה שנולדו לפני כמעט ללא הגבלה);

 כחברה מלאה וקבועה באיחוד האירופי פורטוגל מעניקה את כל הזכויות הסוציאליות שמעניק האיחוד האירופי במקביל לאלו המוענקות מטעם המדינה!

מעבר לכל זה, ישנו מגוון רחב של הטבות וזכויות סוציאליות שממשלת פורטוגל מעניקה לאזרחיה, חוקים פנימיים בפורטוגל מיטיבים עם אזרחים על פני מי שאינו אזרח!

חסרונות: 

1. החזקת אזרחות נוספת שצריך "לתחזק"

2. התהליך מבוצע על-ידי גוף ממשלתי שנמצא תחת עומסים כבדים ולכן אין הבטחה להצלחה או לזמנים מצד הממשלה והעומסים עשויים להיות כבדים ולהאריך את התהליך באופן ניכר

3. העלות הכספית של התהליך תוך כדי עמידה בכל הכללים הקפדניים שנקבעו בחוקים הפורטוגלים מגיעה לכמה אלפי שקלים וכל טעות או שגיאה בהכנת התיק עשויה לגרור עלויות רבות נוספות במאות ואלפי שקלים

שלבי בדיקת הבקשה על-ידי הממשלה הפורטוגלית:

You Ask Us

Thanks for submitting!

שלב 1 :        הבקשה הרשמית                 הוגשה לממשלה 

שלב 2 :        הבקשה הרשמית                 נקלטה במערכת                   ממשלת פורטוגל. 

שלב 3:         פרטי הבקשה                 נבדקים מול גורמי                 חוץ בפורטוגל.

שלב 4:         אימות מסמכי                  הבקשה הרשמית

שלב 5 :       בדיקה פרטנית                  ובחינת הבקשה                       הרשמית. 

שלב 6 :     הבקשה הרשמית                 הועברה לחתימת                 שרת המשפטים                   של פורטוגל. 

שלב 7 :     בקשת האזרחות                  אושרה , כעת                     מנפיקים את תעודת            הלידה  הפורטוגלית. 

18-24 חודשים בממוצע

bottom of page